انتخاب آلیاژ آلومینیوم مناسب برای عملکرد، کارایی هزینه و ماندگاری طولانی مدت بسیار مهم است. در میان پرمصرف ترین آلیاژها، آلومینیوم 3003 و آلومینیوم 6061 اهداف بسیار متفاوتی را در صنایعی مانند ساخت و ساز، خودروسازی، دریایی و ماشین آلات انجام می دهند.
آلومینیوم 3003 چیست؟
آلومینیوم 3003 متعلق به سری 3xxx (آلیاژهای آلومینیوم-منگنز) است و به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری عالی شناخته شده است.
ویژگی های کلیدی ورق آلومینیوم 3003:
- آلیاژ غیرقابل عملیات حرارتی{-
- مقاومت در برابر خوردگی عالی
- کارایی و شکل پذیری فوق العاده
- ایده آل برای طراحی عمیق و خم شدن
خلق و خوی رایج:
ورق آلومینیوم 3003-H14
ورق آلومینیوم 3003-H16
ورق آلومینیوم 3003-H18

فلز ورق آلومینیوم 6061 چیست؟
آلومینیوم 6061 بخشی از سری 6xxx (آلیاژهای آلومینیوم-منیزیم-سیلیکون) است و یکی از همه کارهترین آلیاژهای آلومینیوم ساختاری است.
ویژگی های کلیدی فلز ورق آلومینیوم 6061:
- آلیاژ قابل عملیات حرارتی-
- نسبت قدرت-به-بالا
- ماشینکاری خوب
- جوش پذیری عالی
خلق و خوی رایج:
6061-T6 ورق آلومینیومی فلزی
6061-T651 ورق آلومینیومی فلزی

معادل های تعیین آلیاژ بین المللی
| سیستم استاندارد | 3003 نامگذاری معادل | 6061 نامگذاری معادل |
|---|---|---|
| چین (GB) | 3003 | 6061 / LD30 |
| ایالات متحده آمریکا (AA/ASTM) | 3003 / A93003 | 6061 / A96061 |
| اروپا (EN) | EN AW-3003 | EN AW-6061 |
| ISO | AlMn1Cu | AlMg1SiCu |
| ژاپن (JIS) | A3003 | A6061 |
| آلمان (DIN) | AlMnCu / 3.0517 | AlMgSi1Cu / 3.3211 |
| انگلستان (BS) | 3103 (N3) | H20 / N20 |
3003 در مقابل{1}} آلومینیوم: تفاوتهای ترکیب شیمیایی
| عنصر | آلیاژ آلومینیوم 3003 | آلیاژ آلومینیوم 6061 |
|---|---|---|
| آلومینیوم (Al) | باقیمانده (تقریباً. 97–99%) | باقیمانده (حدود . 95.9–98.6%) |
| منگنز (Mn) | 1.0-1.5٪ (اولیه) | کمتر یا مساوی 0.15٪ (ردیابی) |
| منیزیم (Mg) | کمتر یا مساوی 0.05٪ | 0.80-1.20٪ (اولیه) |
| سیلیکون (Si) | کمتر یا مساوی 0.60٪ | 0.40-0.80٪ (اولیه) |
| مس (مس) | 0.05–0.20% | 0.15–0.40% |
| آهن (آهن) | کمتر یا مساوی 0.70٪ | کمتر یا مساوی 0.70٪ |
| کروم (کروم) | هیچ کدام | 0.04–0.35% |
| روی (روی) | کمتر یا مساوی 0.10٪ | کمتر یا مساوی 0.25٪ |
| تیتانیوم (Ti) | کمتر یا مساوی 0.15٪ (در صورت نیاز اضافه می شود) | کمتر یا مساوی 0.15% |
خواص مکانیکی 3003 دما
| خلق و خوی | مقاومت کششی (MPa) | قدرت تسلیم (MPa) | ازدیاد طول (%) | سختی برینل (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O (پخت شده) | 110 | 40 | 28–30 | 28 |
| H12 (1/4 سخت) | 130 | 100 | 11 | 36 |
| H14 (1/2 سخت) | 160 | 130 | 8 | 42 |
| H16 (3/4 سخت) | 180 | 170 | 5 | 49 |
| H18 (فول هارد) | 210 | 180 | 4–5 | 56 |
خواص مکانیکی 6061 دما
| خلق و خوی | مقاومت کششی (MPa) | قدرت تسلیم (MPa) | ازدیاد طول (%) | سختی برینل (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O (پخت شده) | کمتر یا مساوی 150 | کمتر یا مساوی 110 | 16–25 | 33 |
| T4 (محلول + پیری طبیعی) | بزرگتر یا مساوی 210 | بزرگتر یا مساوی 110 | 16–18 | 63 |
| T6 (راه حل + پیری مصنوعی) | بزرگتر یا مساوی 290 | بزرگتر یا مساوی 240 | بزرگتر یا مساوی 10 | 93–95 |
| T651 (T{1}} استرس را کاهش می دهد) | 310–320 | 270–276 | 10–12 | 93–95 |
3003 در مقابل{1}} آلومینیوم: خواص فیزیکی
| پارامتر | 3003 | 6061-T6 | یادداشت ها |
|---|---|---|---|
| چگالی (g/cm³) | 2.73 | 2.70 | تقریباً یکسان؛ اختلاف وزن ناچیز است |
| هدایت حرارتی (W/m·K) | 180–193 | 151–167 (معمولی ~167) | 3003 رسانایی حرارتی بالاتری دارد. |
| هدایت الکتریکی (% IACS) | 44 | 43 | خیلی شبیه. |
| ضریب انبساط حرارتی (μm/m·K) | 23.2 | 23.6 | تفاوت حداقلی |
| مدول الاستیک (GPa) | 68.9–70 | 68.9–69 | تقریباً یکسان. |
| نقطه ذوب (درجه) | 643–654 | Solidus 580، Liquidus 650 | 6061 محدوده تبلور گسترده تری دارد. |
مشخصات صفحه آلومینیومی 6061 و 3003
| مشخصات | جزئیات |
|---|---|
| درجه آلیاژ | 6061, 3003 |
| مزاج های موجود | T6, T651, T4, O, H12, H14, H16, H18 |
| محدوده ضخامت | 0.3 میلی متر - 200 میلی متر (1/4 اینچ - 16 اینچ) |
| محدوده عرض | 300 میلی متر - 2650 میلی متر |
| محدوده طول | تا 6000 میلی متر |
| پایان سطح | روکش آسیاب، سطح صاف، بدون لکه روغن، ترک و خراش عمیق |
| استانداردها | ASTM B209 / AMS 4027 / EN 573 |
کاربردهای صنعتی 3003 در مقابل{1}} ورق آلومینیوم
موارد استفاده متداول برایصفحات آلومینیومی 3003:
- مواد شیمیایی و نگهداری مواد غذایی: مخازن شیمیایی، لوله کشی و تجهیزات حمل و نقل مواد غذایی (به دلیل مقاومت عالی در برابر زنگ زدگی).
- ورق فلز: سقف، سایدینگ و سقف های آکوستیک.
- خودرو و حمل و نقل: پانل های تریلر کامیون و مخازن سوخت (قطعاتی که باید به شکل خمیده شوند اما وزن اصلی شاسی را تحمل نمی کنند).
- HVAC: مبدل های حرارتی و کانال کشی.

موارد استفاده متداول برایصفحات آلومینیومی 6061:
- سازههای سنگین: صفحات پایه ماشین، قابهای اتوماسیون صنعتی، و براکتهای سنگین-.
- کاربردهای دریایی: عرشه قایق، اتصالات دریایی و راهروها.
- حمل و نقل: قاب موتور سیکلت و دوچرخه، اجزای شاسی کامیون.
- قطعات سفارشی: هر گونه فیکسچر، جیگ یا جزء سفارشی که نیاز به ماشینکاری دقیق CNC دارد.

جدول خلاصه جامع
| بعد | 3003 | 6061 | چه کسی مناسب تر است؟ |
|---|---|---|---|
| سیستم آلیاژی | Al{0}}Mn (3000 Series) | Al-Mg-Si (سری 6000) | - |
| تقویت | سخت کاری سرد | راه حل و پیری | - |
| حداکثر مقاومت کششی | ~210 مگاپاسکال (H18) | ~310 مگاپاسکال (T6) | 6061 قدرت مطلق بالاتری دارد. |
| حداکثر قدرت تسلیم | ~180 مگاپاسکال (H18) | ~276 مگاپاسکال (T6) | 6061 ظرفیت باربری برتری دارد. |
| کشیدگی آنیل شده | 28–30% | 20–25% | 3003 انعطاف پذیری بهتری دارد. |
| شکل پذیری | عالی | منصفانه (حساس به دما) | شکل گیری 3003 بسیار ساده تر است. |
| پست-استحکام جوش | بدون ضرر | 40% کاهش در HAZ | 3003 پست-جوش پایدارتر است. |
| مقاومت در برابر خوردگی | عالی | خوب | 3003 دارای مقاومت پایه برتر است. |
| ماشینکاری (CNC) | منصفانه | عالی | 6061 برای ماشینکاری دقیق ایده آل است. |
| اثر آندایزینگ | ضعیف (توصیه نمی شود) | عالی | 6061 برای زیبایی شناسی بسیار بهتر است. |
| هدایت حرارتی | 180–193 W/m·K | 151–167 W/m·K | 3003 برای انتقال حرارت بهتر است. |
| هزینه مواد/فرآیند | پایین تر | بالاتر (نیاز به عملیات حرارتی) | 3003 مقرون به صرفه تر است. |
| خلق و خوی رایج | O, H12, H14, H16, H18, H24 | O, T4, T6, T651 | - |
قابلیت های تامین GNEE
- ضخامت موجود: از ورقه های بسیار نازک (0.5 میلی متر) تا صفحات بسیار ضخیم (تا 300 میلی متر).
- حالت های خلقی ارائه شده: ما 3003 را در حالت های O، H14، H18، H24 عرضه می کنیم. و 6061 در حالت های O، T4، T6، T651.
- خدمات برش سفارشی: شما مجبور نیستید بشقاب های استاندارد- اندازه کامل بخرید. ما از اره های CNC دقیق و برش لیزری برای برش صفحات به بلوک ها یا شکل های دقیق مورد نیاز شما استفاده می کنیم.
- محافظت از سطح: همه صفحات را می توان با فیلم محافظ PVC یک طرفه یا دو طرفه برای جلوگیری از خراش در حین حمل و نقل و جابجایی ارائه کرد.
- تضمین کیفیت: هر محموله با گواهی تست آسیاب (MTC) همراه است تا ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی را تضمین کند.


هنگام سفارش به ما چه بگوییم
برای کمک به GNEE در نقل قول دقیق و سریع شما، لطفاً جزئیات زیر را در درخواست خود تأیید کنید:
آلیاژ و دما: (به عنوان مثال، 6061-T6 یا 3003-H14)
ابعاد دقیق: طول x عرض x ضخامت (لطفا میلی متر یا اینچ را مشخص کنید).
مقدار: وزن کل (تن / کیلوگرم) یا تعداد کل قطعات.
نیازهای پردازش: آیا به صفحات خام استاندارد نیاز دارید یا به ما نیاز دارید که آنها را به اندازه های سفارشی برش دهیم؟
کاربرد / پایان-استفاده: به ما بگویید چه چیزی میسازید. اگر در مورد آلیاژ مطمئن نیستید، دانستن محصول خود به مهندسان ما کمک می کند تا بهترین گزینه را توصیه کنند.
